Wizyt na stronie:

Free counters!

KLEKOTOWNIA.PL

Witam :)

Miałem napisać Wam o zwierzakach po swojemu, ale nie da rady tak wnikliwie i dokładnie napisać swoimi słowami wszystkich danych oraz ciekawostek a i zapewne objętość treści była by zbyt duża. Aby nie pozbawiać Was możliwości poszerzania wiedzy wyszukałem dla Was "gotowce" tzn. linki pod którymi zainteresowani mogą poczytać na temat tych zwierzaków, które obserwujemy na naszej stronie. Zachęcam do lektury i serdecznie pozdrawiam. Admin i administracja klekotownia.pl Zwierzęta które obserwujemy „wnikliwie” tzn: mamy całodobowy podgląd monitorowanych zwierząt i ptaków. Dostęp do nich uruchamiamy „jednym kliknięciem” :)

Bald eagle fish

Orzeł Bielik amerykański

Ptak ten jest bardzo ciekawym obiektem obserwacji. Mnie bardzo zdziwiła troskliwość oraz "sprawiedliwość" rodziców przy karmieniu piskląt. Najczęściej orzeł-rodzic podaje pokarm naprzemiennie, aby każdy pisklak otrzymał należną mu porcję, co jest przeciwieństwem do naszych ukochanych ciconia ciconia, zrzucających pokarm do gniazda miedzy walczące o dostęp do niego dziobki.


menu Bielika amerykańskiego


www.dinoanimals.pl


Dzięki badaniom wiemy też m.in., że pod względem rozdzielczości widzenia bije nas na głowę sokół czy bielik amerykański. Ten ostatni widzi świetnie nawet na odległość 5 km. Liczba włókien wzrokowych u ptaka sięga nawet 2,4 tys. - to prawdziwa infostrada: ptasia siatkówka przekazuje do mózgu dwa razy więcej danych niż ludzka. Do tego drapieżne ptaki widzą ostro nie tylko na wprost jak my, ale także po obu stronach swojego ciała (ich pole widzenia obejmuje 300 stopni).


Cały tekst: wyborcza.pl


Nasze też są piękne!


Warto przeczytać:

Bielik utknął w grzęzawisku niedaleko Świnoujścia. Zobaczcie filmy z akcji ratunkowej!

Chciał upolować mewę, ale wpadł w pułapkę. Kilkanaście godzin spędził w błotnistej mazi bielik. Z narażeniem życia uratował go fotograf ze Świnoujścia.
Ptak utknął w błocie w okolicy Kasiborskich Paproci. Gęsta maź, pozostawiona przy brzegu przez pogłębiające tor wodny barki oblepiła całego bielika. Zwierzę nie miało szans wydostać się z tej pułapki.
Wycieńczonego bielika znalazł lokalny fotograf Krzysztof Chomicz. Pierwszy podjął się próby jego uwolnienia. Okazało się to jednak bardzo trudne. Ptak znajdował się kilkadziesiąt metrów od brzegu. Czasu na pomoc też nie było wiele. Po zmroku błoto tworzy twardą skorupę. Bielik nie dożyłby do rana. Także przejście przez gęste błoto w pojedynkę było bardzo niebezpieczne. Niezbędna okazała się lina, którą udało się pożyczyć od strażaków. Specjalistyczny sprzęt nie zdał jednak egzaminu - lina była za krótka, by dostać się przy jej pomocy do zwierzęcia. Na miejsce przyjechali strażacy ze specjalnymi sankami, używanymi do ratowania ludzi z przerębli. Niestety i im nie udało się dotrzeć do ptaka. Wycofali się, żeby nie narażać życia i nie poświęcać sprzętu. Fotograf jednak nie odpuścił. Kupił dłuższą linkę, w błoto udał się z kawałkiem styropianu. Z powietrza asekurował go dron, a na brzegu czekali ludzie, żeby pomóc wyciągnąć go z błota. W końcu o 18.40 rozebrany do bielizny świnoujski fotograf ruszył na akcję ratunkową. Doczołganie się do ptaka zajęło mu prawie godzinę. Po pokonaniu kilkudziesięciu metrów mężczyzna dotarł do bielika. Ten okazał się być na tyle silny, że... dziobnął fotografa w rękę i w nogę.
Po akcji ratunkowej ptak został oczyszczony oraz oddany we właściwe ręce - jeszcze dziś trafi do Szczecina. Rehabilitację przejdzie w ośrodku fundacji "Dzika Ostoja".


Cały tekst: RMF24Ciconia ciconia - 01

Bocian Biały, czarny i bocianowate

Najbardziej wszystkim znany „polski” ptak :) Już od dziecka wiemy, jak bociuś wyciągnął nas z kapusty. Prawda o bocianie jest jednak zgoła inna - to ptak drapieżny. Pamiętajmy o tym przy naszych obserwacjach :) Jego zachowanie w naturze jest zupełnie inne, niż wyobrażenia większości ludzi.


Klekot bocianów białych


www.dinoanimals.pl


Wikipedia


Höckerschwan Cygnus olor 7b Richard Bartz

Łabędzie

O tych ptakach mówimy królewskie, używając określeń: damy, księżniczki i caryce :) Łabędź jest naprawdę bardzo dumnym i dostojnym ptakiem. Pamiętajmy, że bywa agresywny w obronie swoich młodych czy też przestrzeni życiowej. Ostatnio oglądałem na YT filmik, gdzie ten właśnie ptak atakował człowieka, który wyplątywał z siatki jego uwięzione młode. Siła uderzenia skrzydła łabędzia jest w stanie złamać człowiekowi rękę. Ptak ten jest głównie roślinożerny, więc nie wchodzi w drogę wodnemu ptactwu drapieżnemu.
Łabędzi nie karmimy chlebem!


syczenie ...


Maciej wśród Dzikich - Karmienie Łabędzia

"Karmienie na siłę nie jest komfortowe dla karmionego, ale czasami bywa koniecznością. Na szczęście po pewnym czasie stan jego zdrowia się poprawił i zaczął jeść sam. "


www.dinoanimals.pl


2015 Kaczka krzyżowka w wodzie (samiec)

Kaczki

Ten gatunek ma tyle odmian że …. poczytajcie sami :) Jako ciekawostkę powiem tylko, że te nieporadnie wyglądające „człapiące” ptaki potrafią być w locie bardzo szybkie. Samice bardzo dobrymi mamami :)
Kaczek nie karmimy chlebem!


www.dinoanimals.pl


Starr 080614-8937 Pseudognaphalium sandwicensium var. sandwicensium

Albatrosy

Albatros - Największy ptak morski ... lotnik długodystansowiec :) dzienny przelot to ok 1000 km. Gdyby nasze boćki miały takie długie dzienne przeloty ... szybko by były u nas, w swoich gniazdach :) W okresie godowym wykonuje zawiły taniec przy którym ... trąbi :)


taniec godowy albatrosa galapagoskiego


taniec godowy albatrosa ciemnolicego


Pierwszy dzień albatrosa na lądzie.

Jak podaje autor; bohater tego filmiku - albatros urodził się na jego podwórku sześć lat wcześniej. Filmik pokazuje pierwsze kroki albatrosa na lądzie, po młodzieńczych lotach nad oceanem. Jak widać długa droga przed nim, zanim znajdzie swoją połowicę i nauczy się tańca godowego.


www.dinoanimals.pl


o albatrosach


Zwierzęta oczami freaka


Albatros wędrowny to prawdziwy gigant pośród ptaków morskich. Rozpiętość jego skrzydeł osiąga 3,6 metra i jest największa spośród wszystkich ptaków. Jego żywiołem jest morze. Ten żywy szybowiec, wykorzystując prądy morskie, potrafi pokonać nawet 500 km dziennie
Skrzydła albatrosa mają specjalny mechanizm zatrzaskowy, dzięki któremu ptak nie musi podejmować żadnego wysiłku, by utrzymać je w pozycji wyprostowanej. Zmęczony przysiada bez obawy nawet na spienionych falach.
Pisklęta albatrosów uczą się latać, biegając pod wiatr

Żywi się głowonogami i rybami. Na ląd wychodzi jedynie w okresie rozrodu - zbiera się wówczas na skalistych oceanicznych wyspach w ogromnych koloniach. Ponieważ wydanie na świat potomstwa zabiera albatrosom kilka długich miesięcy, robią sobie dłuższe przerwy w gniazdowaniu. Jedno bardzo duże jajo składają co dwa lata. Budują gniazda o kształcie ściętej piramidy, najczęściej na kopcu ziemi. Młode pozostają w nim od 4 do 12 miesięcy, czyli bardzo długo. Rosną powoli, ale konsekwentnie i w pewnym momencie, przejściowo, osiągają masę dwukrotnie większą niż rodzice. Pisklęta albatrosów uczą się latać, biegając pod wiatr po specjalnych pasach startowych wytyczonych przez dorosłe ptaki. Wiele piskląt staje się w okresie nauki latania nad morzem ofiarami rekinów tygrysich, które są jedynymi na świecie rybami polującymi na ptaki. Młode albatrosy są bardzo dzielne i zaatakowane bronią się zaciekle, dziobiąc prześladowcę. 

Albatros wędrowny to nie tylko świetny lotnik

Albatrosy żyją w koloniach gniazdowych bardzo zgodnie, często pozdrawiają się nawzajem ukłonami. Albatros wędrowny to nie tylko świetny lotnik, lecz także zalotnik o interesującym tańcu godowym. Co ciekawe, ten gatunek jest zdaniem głosicieli poglądu o inteligentnym projekcie jednym z koronnych dowodów na to, że wszystko, co żyje, zostało zaprojektowane przez jakiś genialny byt. Ich zdaniem coś tak doskonałego technicznie jak albatros, i w dodatku z prostującymi zatrzaskami na skrzydłach, nie mogło powstać na drodze ewolucji.

źródło: se.pl

Korean magpie in Daejeon

Sroki

Sroka „Złodziejka” - takie miano wyrobiła sobie upodobaniem do kolekcjonowania błyszczących przedmiotów. Ptak bardzo inteligentny. Sroki w grupie potrafią dokuczyć nawet kotu :) Sroka jest drapieżnikiem, ale nie gardzi również padliną oraz „zieleniną”.


www.dinoanimals.pl

Passer domesticus -California, USA-8

Wróble

Znany wszystkim mały niepozorny ptaszek, najczęstszy bywalec naszych zimowych karmików jest jednym z przedstawicieli rodziny wróblowatych, do których należą również mazurki i dzwońce. Nawet tym, którym „słoń na ucho nadepnął” miłe jest ich radosne ćwierkanie (Przygód kilka wróbla Ćwirka) pewnie stąd imię :) Wróbli nie karmimy chlebem!


www.dinoanimals.pl


M g czapla siwa

Czaple

Te piękne ptaki, żyjące w środowisku wodnym są doskonałymi „wędkarzami”. Żyją na całym świecie, za wyjątkiem obszarów podbiegunowych. Ptak z rodziny pelikanowatych, żywiący się chętnie pokarmem „mięsnym”. W czasie obserwacji podpadła nam ”Makovska czapla”, która na naszych oczach skonsumowała sikorkę


menu czapli >>>


www.dinoanimals.pl


Canis lupus 265b

Wilki

Wszyscy od dziecka znamy bajkę o Czerwonym Kapturku i złym wilku, który pożarł BABCIĘ i ohydnie beknął :) Rzeczywistość jest zgoła inna. Wilk to zwierzę z rodziny psowatych, protoplasta psa domowego, z reguły jest zwierzęciem ostrożnym i płochliwym, bardzo rozumnym i przewidującym. Wataha wilków planuje strategię polowań. Polują na słabe i chore osobniki. Chroniony prawem jednak nielubiany przez człowieka ze względu na szkody wyrządzane w gospodarstwach hodowlanych.


www.dinoanimals.pl


Bears Alaska (3)

Niedźwiedź brunatny

Niedźwiedź, znany nam od najmłodszych naszych lat jako pluszowa przytulanka, w naturze jest najpotężniejszym lądowym drapieżnikiem, żywiącym się wszystkim, co mu w łapy wpadnie. Ten z pozoru miło i łagodnie wyglądający ssak z reguły unikający ludzi, lecz często żerujący w pobliżu ich siedzib (łatwy dostęp do pożywienia w śmietnikach), jest bardzo niebezpieczny, szczególnie kiedy czuje się zagrożony lub kiedy jego młode są w niebezpieczeństwie.


www.dinoanimals.pl


Stado dzików BNP cropped

Dzik

Dzik - to przodek naszej poczciwej „szyneczki” domowej. Zwierzę bardzo silne i odważne. Locha w obronie młodych warchlaków, takich śmiesznie pasiastych, jest gotowa poświęcić życie. Niejeden agresor zginął od jej kłów. Przez człowieka uznany za szkodnika z powodu wyrządzania szkód w uprawach. A wg. mnie to ludzie weszli na terytorium dzików i zabrali im naturalny obszar żerowania.


www.dinoanimals.pl


C109

Żubr

Żubr - polski „bizon”, niegdyś gatunek w Polsce zagrożony wymarciem przez nadmierne polowania (jak zwykle winny człowiek), obecnie odrodzony na naszym terenie dzięki starannej hodowli, prowadzonej przez zarząd Białowieskiego Parku Narodowego.


www.dinoanimals.pl


Capreolus capreolus male p

Sarny

Sarna, piękne zwierzę zamieszkujące nasze lasy i pola, często spotkacie ją rankiem kiedy intensywnie żeruje. Jest zwierzęciem bardzo płochliwym, dlatego też przy spotkaniu z człowiekiem najczęściej widzimy tylko jej jaśniej umaszczony „kuperek” :)


www.dinoanimals.pl


Anguis fragilis (curled up)

Na koniec moja ulubiona a nieobserwowana przez nas ……
JASZCZURKA
tak, jaszczurka nie wąż ani żmija czyli……….

Padalec jest POŻYTECZNYM GADEM, żyjącym na polach, w lasach i w ogrodach. Bardzo lubią go właściciele ogródków działkowych, albowiem w jego menu znajdują się szkodniki domowych upraw np.: ślimaki :) Sam zaś jest przysmakiem naszego ukochanego ciconia ciconia czyli Bociana Białego.


www.dinoanimals.pl


Na podstawie materiałów pobranych ze strony DinoAnimals.pl oraz Wikipedii opracował i komentarze dodał kle, kle z Klekotownia.pl Miłej lektury Pozdrawiam :) wraz c całym zespołem klekotowni.pl.